SHOP NOW TR

Koç University

Koç University (Turkish: Koç Üniversitesi) is a non-profit private university in Istanbul, Turkey.

Universities +90 212 338 10 00 Rumelifeneri, Koç Ünv. No:117, 34450 Sarıyer/İstanbul
0 / 10 Ratings

Description

Koç University (Turkish: Koç Üniversitesi) is a non-profit private university in Istanbul, Turkey. It started education in temporary buildings in İstinye in 1993, and moved to its current Rumelifeneri campus near Sarıyer in 2000.[9] Koç University is ranked highest in Turkey according to the 2018 Times Higher Education World University Rankings. Koç University currently consists of Colleges of Social Sciences and Humanities, Administrative Sciences and Economics, Science, Engineering, Law, Nursing and Medicine. Koç University offers 22 undergraduate, 29 graduate and 30 PhD programs. The University is home to around 7,000 students. The University accepts international students from various countries and has an extensive network of over 250 partner-universities including University of California and other universities such as Northwestern University, Cornell University and Georgetown University. Founded in 1993, Koç University has become one of the most prestigious universities in Turkey. The University attracts many of the highest-scoring students from Turkey's top high schools such as Koç School, Robert College, Uskudar American Academy and Istanbul High School. The majority of classes (over 95%[17]) at Koç University are taught in English (a few exceptions are found only in the School of Law and School of Nursing)

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today

Price Range

Price Range

Statistic

  • 1022 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

Universities

Checkout Latest News And Articles From Our Blog

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul