SHOP NOW TR

Study

Favorite city of foreign students is Istanbul

In the 2006-2007 academic year, 5,545 foreign students are studying in 23 universities, 7 of which are state and 16 of which are foundations. A total of 5,545 foreign students are studying for associate degrees, Bachelor's degrees and master's degrees (excluding Ph. D.) at these universities. 5023 of the foreign students prefer state and 522 of the foundation universities for their education, while 829 of these students have a master's degree and 4,716 have a bachelor's degree.

From which Countries?
Foreign students who study at universities in Istanbul, Bahrain, Bangladesh, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Cameroon, Chad, Czech Republic, Russia, China, Indonesia, Estonia, Ethiopia, Morocco, Guinea, South Korea, Ireland, Japan, Cameroon, Canada, Kenya, North Korea, Lithuania, Lebanon, Madagascar, Malawi, Maldives, Moldova, Nigeria, Serbia and Montenegro, Sierra Leone, Sudan, Argentina, Taiwan, Tanzania, Thailand, Jordan, Vietnam, Yemen, Was seen coming from approximately 110 different countries, including Zimbabwe.

The majority of foreign students studying at the universities are students from Azerbaijan, Turkmenistan, Kyrgyzstan.
 

Study

Checkout Latest News And Articles From Our Blog

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul