SHOP NOW TR

About Us

From its thousand’s years, Istanbul has been a bustling hub of commerce that welcomed other cultures with open arms. Learn more about this lovely colorful and historical city, including the rich history and tastes of its cultural variety.

 

Our Mission

IamIstanbul.com provides resources for visitors to discover everything they need to know about what to do and see in Istanbul. In addition to an integrated market development team with a focus on the group, meeting/convention, leisure and events motivated to travel, our communications network promotes visitation from around the globe. IamIstanbul.com marketing efforts—both consumer and business-facing—position the City to attract business and leisure travelers.

 

Senior Leadership Team

Representing a diverse range of backgrounds and perspectives, our skilled Senior Leadership team keeps IamIstanbul moving forward.

President & CEO , Chief Business Development Officer, Chief Marketing Officer,

 

Board of Directors

Meet the impressive lineup of industry leaders whose collective experience, insight and vision inform everything we do at IamIstanbul.

 

Travel & Tourism Works for Istanbul

Learn more about the many ways that visitors benefit. Contact with us.

 

Travel and Tourism Highlights

For information about visitation, hotel demand and the value of tourism, contact wit us.

Headquarter

iamistanbul

Istanbul-Galata

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul