SHOP NOW TR

Shopping

Shopping in Istanbul

Istanbul is a shopping paradise for shoppers. Almost every district of the city surely has several large shopping centers. Many places such as Cevahir shopping center, Zorlu shopping center, Canyon, Emaar shopping center are among the places frequented by shoppers visiting Istanbul.

In addition, places such as the Grand Bazaar and the Egyptian Bazaar on the historical peninsula offer a rich variety of authentic products to those who enjoy. If you do not want to return from your trip to Istanbul without a gift to your loved ones, you can evaluate the woven products or traditional jewelry in these bazaars. In addition, Galata and Ortaköy are ideal places for those looking for souvenirs.

Shopping in Istanbul is a world with everything from the cheapest prices to the most luxurious experiences. Istanbul is a huge shopping city with every colour and every line in which you can find a variety of options from shopping centers to Osmanbey streets, from Laleli to Merter.

There are flea markets, shopping streets and second-hand shops in Istanbul where you can go for cheap shopping. Cheap clothing stores in Istanbul allow those who know how to bargain to buy products in incredible numbers
 

Shopping

Checkout Latest News And Articles From Our Blog

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul