SHOP NOW TR

İstanbul University Language Center

Istanbul University Language Center is one of the oldest units of Istanbul University.

Language & Training +90 212 243 67 29 Hacımimi, Kemeraltı Cd. No:29, 34425 Beyoğlu/İstanbul
0 / 10 Ratings

Description

Istanbul University Language Center is one of the oldest units of Istanbul University. The department, which was founded in 1933 under the name of the “School of Foreign Languages” in the Faculty of Letters, started to work as a unit affiliated to the Rectorate starting from 1961. In 1975, the department moved to its own building in Süleymaniye, and was renamed "Department of Foreign Languages" in 1983. In the following years, with the increase in the interest to Turkish as a foreign language, as well as to other foreign languages, in order to serve people who are not Istanbul University students, after leaving the Department of Foreign Languages, Istanbul University Language Center got established in 2000. Due to the interest in our Center, our building failed to meet the student demand; therefore, in 2010 in the Tophane district, in 2014 in Avcılar Main Campus, Istanbul University Language Center began to provide services with its new branches.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today Closed
Monday 09:00-17:00
Tuesday 09:00-17:00
Wednesday 09:00-17:00
Thursday 09:00-17:00
Friday 09:00-17:00
Saturday Closed
Sunday Closed

Price Range

Price Range

Statistic

  • 754 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

Language & Training

Checkout Latest News And Articles From Our Blog

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul