SHOP NOW TR

Yeditepe University

Yeditepe University is a private foundation university situated in Istanbul, Turkey. Established by the Istanbul Education and Culture Foundation (Turkish: İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı, İSTEK Vakfı)

Universities +90 216 578 0000 İnönü Mah, Kayışdağı Cd. No:326A, 34755 Ataşehir/İstanbul
8 / 10 Ratings

Description

Yeditepe University is a private foundation university situated in Istanbul, Turkey. Established by the Istanbul Education and Culture Foundation (Turkish: İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı, İSTEK Vakfı) 

in 1996, Yeditepe University now claims to be the largest of the 27 foundation universities in Turkey. Students pay fees, at rates that vary according to discipline and Faculty.


The aim of Yeditepe University is "...to educate the young group as enlightened individuals, fully capable of dealing with the demands of the contemporary modern world, 

culturally rounded with technological skills and dedicated to the ideals of secularism, progress and creativity inspired by Atatürk's principles.

The educational programs are geared towards securing this objective in the light of rapid global developments of the 21st Century"History

The University was established in 1996 by the Istanbul Education and Culture Foundation (Turkish: İstek Vakfı) which seeks to promote educational opportunities on a non-profit basis.

 it is financially independent of the Turkish Government Treasury Department, not subject to any significant external financial controls or constraints, and receives no income from the state.


Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today

Price Range

Price Range

Statistic

  • 1119 Views
  • 4 Likes
  • 1 Ratings

Rating Average

8.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

Universities

Checkout Latest News And Articles From Our Blog

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul