SHOP NOW TR

Yildiz Technical University

Yildiz Technical University is one of the seven public universities situated in İstanbul besides being the 3rd oldest university of Turkey with its history dating back to 1911.

Universities +90 212 383 70 70 Yıldız, 34349 Beşiktaş/İstanbul
0 / 10 Ratings

Description

Yildiz Technical University is one of the seven public universities situated in İstanbul besides being the 3rd oldest university of Turkey with its history dating back to 1911. It is regarded as one of the best universities in the country, as well. Our university has 11 Faculties, 2 Institutes, the Vocational School of Higher Education, the Vocational School for National Palaces and Historical Buildings, the Vocational School for Foreign Languages and more than 30,000 students.

Yildiz Technical University was renamed into Yildiz Technical University in 1992. The Engineering Faculty was divided into four faculties and restructured as the Electrical-Electronics, Construction, Mechanical and Chemical-Metallurgy Faculties and also included the Faculty of Economics and Administrative Sciences within its organization. The Kocaeli Faculty of Engineering and the Kocaeli Vocational School were released from our university to be restructured as Kocaeli University. Today Yildiz Technical University has 11 Faculties, 2 Graduate Schools, the Vocational School for Foreign Languages and more than 36.000 students.


Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today

Price Range

Price Range

Statistic

  • 1242 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul