SHOP NOW TR

x-ist

x-ist is one of Turkey’s leading art galleries, founded with the aim of supporting young contemporary artists who produce with universal ideas and mentoring them throughout their careers.

Art & Exhibitions +90 212 291 77 84 Kemankeş Karamustafa Paşa, Mumhane Cd. No:50 Kat:2, 34425 Beyoğlu/İstanbul
0 / 10 Ratings

Description

x-ist is one of Turkey’s leading art galleries, founded with the aim of supporting young contemporary artists who produce with universal ideas and mentoring them throughout their careers.

 

As a contributor to Turkey’s growing contemporary art scene, x-ist started to also represent international artists since 2013. Participating regularly in prominant art fairs in Turkey and abroad and collaborating with international institutions, the gallery carries on its work in a multifaceted way with the aim of strengthening the careers and expanding the boundaries of the artists represented by it.

 

Having moved to Karaköy from its address in Nişantaşı 14 years after its foundation, x-ist continues to be one of the strong actors of the contemporary art world together with the galleries having a similar understanding with which it has been also in cooperation before.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today 10:30-19:30
Monday Closed
Tuesday 10:30-19:30
Wednesday 10:30-19:30
Thursday 10:30-19:30
Friday 10:30-19:30
Saturday 10:30-19:30
Sunday Closed

Price Range

Price Range

Statistic

  • 882 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul