SHOP NOW TR

Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi

The legendary stadium of our Fenerbahçe "Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadium"; the most developed form; With a seating capacity of 50,530 people and the latest Fenerium Tribune, it entered the service of our fans in April 2006.

Entertainment +90 216 542 19 07 Zühtüpaşa, Bağdat Cad, Recep Peker Cd. No.2, 34724 Kadıköy/İstanbul
0 / 10 Ratings

Description

The legendary stadium of our Fenerbahçe "Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadium"; the most developed form; With a seating capacity of 50,530 people and the latest Fenerium Tribune, it entered the service of our fans in April 2006.

Although it has been known as Fenerbahçe Stadium for many years, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadium was named after the former president Şükrü Saracoğlu by the administration under the leadership of Aziz Yıldırım. All innovations of technology were used in our stadium.

At the same time within Fenerium Stores, Fenerbahce Museum, Migros Store, Dogusan showrooms belonging to the Group carries stadium also hosts every day, Turkey's status as a place frequented by many of the fans.

Supporters of 7 to 70 providing peace and comfort in an atmosphere of full match preview environment with their entire families Şükrü Saracoğlu Stadium, not only in Turkey; It takes its place among the stadiums of the world with a more modern equipment than many stadiums in Europe.

There are fully equipped health rooms in each tribune, referee room, female referee room, UEFA room, match representative room, doping room, coordination room, accreditation room, football player and referee health room, and resting and study halls for 200 people on the press tribune floor .

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today

Price Range

Price Range

Statistic

  • 1860 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul