SHOP NOW TR

Description

The Patriarchal Church of St. George (Turkish: Aya Yorgi Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi Kilisesi) has been affiliated with the Greek Orthodox Patriarchate since the 6th century. Built behind the historical seawalls on the Golden Horn, it houses mosaics and sacred relics that date to the Byzantine period. The Throne of the Patriarch, the pillar on which Jesus was believed to have been scourged in Jerusalem, and the remains of three saints are among the valuable artifacts housed here.


Badly damaged by fire in 1941,  the church was reopened in 1991 after a restoration project that began in 1989.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today 08:00-17:00
Monday 08:00-17:00
Tuesday 08:00-17:00
Wednesday 08:00-17:00
Thursday 08:00-17:00
Friday 08:00-17:00
Saturday 08:00-17:00
Sunday 08:00-17:00

Price Range

Price Range

Statistic

  • 1330 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul