SHOP NOW TR

The Ashkenazi Synagogue

The Ashkenazi Synagogue, founded in 1909 by Ashkenazi Jews, is located near Galata Tower and is the only Ashkenazi Synagogue active today.

Historical Places +90 212 243 69 09 Müeyyedzade, Yüksek Kaldırım Cd. No:27, 34425 Beyoğlu/İstanbul, Türkiye
0 / 10 Ratings

Description

The Ashkenazi Synagogue, founded in 1909 by Ashkenazi Jews, is located near Galata Tower and is the only Ashkenazi Synagogue active today.

The architectural structure of the Ashkenazi Synagogue, with its brightly colored wide dome decorated with stars and magnificent chandeliers brought from Vienna, resembles a typical Ottoman pavilion.

The synagogue, in which the motifs of Islamic architecture were embroidered, continues to worship and religious ceremonies, adhering to the Ashkenazi traditions. The synagogue is open to visitors for morning prayers on weekdays and Sabbath prayers on Saturday mornings.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today

Price Range

Price Range

Statistic

  • 1334 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul