SHOP NOW TR

TED İstanbul College

The shared dream of many TED Ankara College alumni living in Istanbul was to fly their alma mater's proud emblem at a TED affiliate school in Istanbul.

Colleges +90 216 485 03 33 Acarlar Mahallesi 9. Cadde No:7 Beykoz 34800 İstanbul
0 / 10 Ratings

Description

The shared dream of many TED Ankara College alumni living in Istanbul was to fly their alma mater's proud emblem at a TED affiliate school in Istanbul. This dream came true when 12 Ankara College alumni founded TED Istanbul College Foundation in 1997 with the contributions of TED Ankara College Alumni Association and the Turkish Education Association. As a ring of the education chain created by the Turkish Education Association in Turkey, TED Istanbul College launched its academic activities in the 1998-1999 academic year. Since its inception, the institution has gradually grown and has become one of the leading educational institutions in Turkey.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today 08:15–17:15
Monday 08:15–17:15
Tuesday 08:15–17:15
Wednesday 08:15–17:15
Thursday 08:15–17:15
Friday 08:15–17:15
Saturday Closed
Sunday Closed

Price Range

Price Range

Statistic

  • 964 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul