SHOP NOW TR

St Stephen Bulgarian Church

Though it looks like stone, the Bulgarian Orthodox Church of St. Stephen of the Bulgars (Sveti Stefan) on the Golden Hornin Balat (map), is made of cast iron.

Historical Places Balat, 34087 Fatih/İstanbul
0 / 10 Ratings

Description

Though it looks like stone, the Bulgarian Orthodox Church of St. Stephen of the Bulgars (Sveti Stefan) on the Golden Hornin Balat (map), is made of cast iron.
It was was cast in Vienna, floated down the Danube on 100 barges, and bolted together here in Istanbul in 1871.
In December 2017, seven years of extensive restorations were completed. Ninety percent of the church was affected. In 2018 the church should be open to services and visits.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today

Price Range

Price Range

Statistic

  • 222 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul