SHOP NOW TR

St. Regis Brasserie

Housed in the luxury St. Regis Istanbul hotel, the intimate restaurant comprises both indoor and outdoor dining areas with elegant accents like oak, brass and onyx.

Restaurant & Cafes +90 212 368 0836 Mim Kemal Öke Cad. No:35 Nişantaşı - Şişli, Istanbul, Istanbul 34367
10 / 10 Ratings

Description

St. Regis Brasserie attracts local food and drink enthusiasts, businessmen, prominent socialites and Nişantaşı regulars with its decent and pleasant atmosphere.For expert French cuisine in Istanbul, look no further than St. Regis Brasserie. Housed in the luxury St. Regis Istanbul hotel, the intimate restaurant comprises both indoor and outdoor dining areas with elegant accents like oak, brass and onyx. The fare is seasonal, including contemporary, French-inspired dishes with a Turkish touch. An expansive menu includes a variety of salads, handcrafted pasta and sandwiches among appetizers and main courses. Try the St. Regis Brasserie meatballs or pan-fried black bream with a signature Bloody Mary from the cocktail menu. Be sure to leave room for dessert – the restaurant offers raspberry cake, rice pudding, tiramisu and mascarpone cheese cake.

Listing Amenities

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today
Everyday 07:00 AM - 00:00 AM

Price Range

Price Range 60 TL - 120 TL

Statistic

  • 1163 Views
  • 5 Likes
  • 1 Ratings

Rating Average

10.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul