SHOP NOW TR

Safir International School

Safir International School was founded by a group of Egyptians and Turkish businessmen who are academically and scientifically qualified, experienced in the educational field and other fields of investments.

International Schools +90 544 477 20 22 Bağlar Mahallesi, No: 80GüneşliYolu Cd.,Radar Taksi, 34209 Bağcılar, İstanbul, Turkey
0 / 10 Ratings

Description

Safir International School was founded by a group of Egyptians and Turkish businessmen who are academically and scientifically qualified, experienced in the educational field and other fields of investments.

The school started its operations in June 2015 with an enrollment of about 300 students from kindergarten to grade 10 during the first academic year.

Whereas in the second academic year of operations (2016 – 2017), the number of students increased to about 500 and Grade 11 was added.  Currently, we have about 56 teachers and 40 administrators and support staff.  Our students and staff are from about 20 different countries.

 One of the biggest international schools in Turkey with a capacity for about 1000 students.

The first international school in Turkey to teach English in conjunction with Arabic, Quran and Turkish.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today Closed
Monday 07:30-16:30
Tuesday 07:30-16:30
Wednesday 07:30-16:30
Thursday 07:30-16:30
Friday 07:30-16:30
Saturday Closed
Sunday Closed

Price Range

Price Range

Statistic

  • 1315 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul