SHOP NOW TR

Rüstem Pasa Mosque

Rüstem Paşa Camii is located above the Hasırcılar Çarşısı, the Weavers' Market, in the Eminönü district, in the Tahtakale neighborhood of Istanbul.

Historical Places +90 212 631 64 53 Rüstem Paşa, Hasırcılar Cd. No:62, 34116 Fatih/İstanbul
0 / 10 Ratings

Description

Rüstem Paşa Camii is located above the Hasırcılar Çarşısı, the Weavers' Market, in the Eminönü district, in the Tahtakale neighborhood of Istanbul.  As indicated by a four-line inscription, the mosque was commissioned by the Grand Vizier Rüstem Pasa, son-in-law of Süleyman the Magnificent, and was built by Mimar Sinan in 1561. However, archival documents make clear that the site was still being cleared in the fall of 1562/970 AH, so it is unlikely that construction was finished until 1563/970-971 AH.The mosque constitutes the third in a series of edifices designed by Sinan at the request of the Grand Vizier, following the Rüstem Pasa Madrasa and the Rüstem Pasa Mosque in Tekirdağ.Rüstem Paşa Camii is located above the Hasırcılar Çarşısı, the Weavers' Market, in the Eminönü district, in the Tahtakale neighborhood of Istanbul.  As indicated by a four-line inscription, the mosque was commissioned by the Grand Vizier Rüstem Pasa, son-in-law of Süleyman the Magnificent, and was built by Mimar Sinan in 1561. However, archival documents make clear that the site was still being cleared in the fall of 1562/970 AH, so it is unlikely that construction was finished until 1563/970-971 AH.The mosque constitutes the third in a series of edifices designed by Sinan at the request of the Grand Vizier, following the Rüstem Pasa Madrasa and the Rüstem Pasa Mosque in Tekirdağ.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today 24 Hours Open
Monday 24 Hours Open
Tuesday 24 Hours Open
Wednesday 24 Hours Open
Thursday 24 Hours Open
Friday 24 Hours Open
Saturday 24 Hours Open
Sunday 24 Hours Open

Price Range

Price Range

Statistic

  • 1993 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul