SHOP NOW TR

Ortakoy Ulus Bazaar

The Old Ulus Bazaar was a market set up opposite Akmerkez every Thursday, where surplus products were sold for years.

District Bazaars Levazım, Korukent Sitesi No:44, 34340 Beşiktaş/İstanbul
0 / 10 Ratings

Description

The Old Ulus Bazaar was a market set up opposite Akmerkez every Thursday, where surplus products were sold for years. It was closed this Sunday in 2005. After 6 years, the market was reopened at its new location in Ortaköy. The market is quite modern with 9 acres of land and a capacity of 950 benches. There are services that are not available in most markets, such as the "White Table" section for lost items, an Ambulance for sudden illnesses, and a trial booth to test clothes. In addition, plainclothes police and police officers work all day long so that you can shop safely in the market.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today Closed
Monday Closed
Tuesday Closed
Wednesday Closed
Thursday 08:00-19:00
Friday Closed
Saturday Closed
Sunday Closed

Price Range

Price Range

Statistic

  • 6310 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul