SHOP NOW TR

Museum of the Princes’ Islands

Museum of the Princes’ Islands is the first contemporary city museum of Istanbul.

Art & Exhibitions +90 216 382 64 30 Adalar Müzesi Hangar Müze Alanı, Aya Nikola Mevkii Büyükada / Adalar
0 / 10 Ratings

Description

Museum of the Princes’ Islands is the first contemporary city museum of Istanbul.

It tells the story of the Islands from the geological formation of the Islands to the present day, displaying hundreds of objects and utilising twenty thousand Ottoman archival documents, six thousand digital photographs, hundreds of documentary films, documentation and filming of today’s Islands, archival records of public institutions of the Islands, temporary and permanent donations of the Islanders.

Mission

The museum aims to promote awareness for the rich multi-cultural history of the Islands with all its values, to contribute to the preservation of its cultural, historical and natural heritage and the enrichment of its cultural life, as well as, to create a passion for the Princes’ Islands. To this end it develops ties and co-operation with relevant NGO’s, communities and volunteer organisations in the Islands, in Istanbul and in other cities of the world. It supports the scientific research on the Islands and realises the establishment of communication networks.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today 09:30–17:30
Monday Closed
Tuesday 09:30–17:30
Wednesday 09:30–17:30
Thursday 09:30–17:30
Friday 09:30–17:30
Saturday 09:30–17:30
Sunday 09:30–17:30

Price Range

Price Range

Statistic

  • 941 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul