SHOP NOW TR

Mums Cafe

Reflecting the peaceful atmosphere of the French Passage, Mums Cafes has delicious homemade jams you shouldn’t leave Karaköy without trying.

Restaurant & Cafes +90 212 245 98 48 Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Fransız Geçidi Sokak A Blok No.4, 34425 Beyoğlu/İstanbul
0 / 10 Ratings

Description

Reflecting the peaceful atmosphere of the French Passage, Mums Cafes has delicious homemade jams you shouldn’t leave Karaköy without trying. Whispers of the homemade milk jam roam the streets of Istanbul like a legend. The jams were created with those who might want to take it home in mind; they are sold in cute jars. The smoked salmon and asparagus is perfect for those who love original flavors and a great option with tea. Mum’s menu is simpler compared to others. The owners’ 15 years of experience in Sweden played a big role in creating the space; while adapting to the fast-paced lifestyle the decoration creates a more intimate atmosphere. The continuous presence of Yıldız Dural’s beloved mother in Mum’s makes this intimate touch permanent. Mums means “my mother”, and “flavor” in Swedish. 

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today 10:00–20:00
Monday 10:00–20:00
Tuesday 10:00–20:00
Wednesday 10:00–20:00
Thursday 10:00–20:00
Friday 10:00–20:00
Saturday 10:00–20:00
Sunday 10:00–20:00

Price Range

Price Range

Statistic

  • 1354 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul