SHOP NOW TR

Mihrimah Sultan Mosque

Mihrimah Mosque, or Iskele Mosque, is the mosque that Mimar Sinan built for Mihrimah Sultan.

Historical Places Mimar Sinan, 34664 Üsküdar/İstanbul
0 / 10 Ratings

Description

Mihrimah Mosque, or Iskele Mosque, is the mosque that Mimar Sinan built for Mihrimah Sultan, the daughter of Suleiman the Magnificent, who is from Hürrem Sultan, located in the square in Üsküdar district of Istanbul. It is one of Sinan's early works. Its dome is supported by half domes on three sides, but there is no half-dome on the front facade. When viewed towards the İskele Mosque from the Bayezid fire tower or from a high point in that area in April and May; The sunrise between the two minarets of the Iskele Mosque at sunrise and the moonrise at sunset (on the 14th of every month according to the Hijri calendar) can be observed.


If you look at the west horizon from the same tower towards Edirnekapı; In the Mihr-î Mah Sultan Edirnekapı Complex, one can watch the sunset in the morning and the sunset.


Mihr-î Mah means Sun and Moon.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today 06.00-17.00
Monday 06.00-17.00
Tuesday 06.00-17.00
Wednesday 06.00-17.00
Thursday 06.00-17.00
Friday 06.00-17.00
Saturday 06.00-17.00
Sunday 06.00-17.00

Price Range

Price Range

Statistic

  • 1490 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul