SHOP NOW TR

Istanbul Naval Museum

The Naval Museum is one of the most eminent naval museum in Turkey.

Art & Exhibitions +90 212 327 43 46 Sinanpaşa, Beşiktaş Cd. No:6 D:1, 34353 Beşiktaş/İstanbul
0 / 10 Ratings

Description

The Naval Museum is one of the most eminent naval museum in Turkey. In terms of the richness of its collections, it is one of the preminent museums in the World. The museum, a component of Turkish naval forces, is the first naval museum in Turkey. The collection of the museum consists of approximately 20.000 objects. The main exhibition building has three floors and covers a total of 20.000 square meters. The museum serves its visitors according to the new museology concept with 4 main galleries, 2 exhibition rooms, kid’s room, cinevision, auditorium, 2 art galleries and 2 foyers.

The museum is located on the Bosphorus shore close to the Beşiktaş bus station and ferry dock. Outside, dolmuşes (minibuses) run up to Taksim Meydanı (Taksim Sq) and to Harbiye, where Turkey's major military museum, the Military Museum, is located. The Ottoman military band known as the Mehter performs there most days between 3pm and 4pm.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today 09:00–17:00
Monday Closed
Tuesday 09:00–17:00
Wednesday 09:00–17:00
Thursday 09:00–17:00
Friday 09:00–17:00
Saturday 09:00–17:00
Sunday 09:00–17:00

Price Range

Price Range

Statistic

  • 1307 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul