SHOP NOW TR

Istanbul International School

Istanbul International School, one of the accredited international schools in Istanbul, is a learning community, interested in teaching and learning things that matter.

International Schools +90 216 335 0055 Kısıklı, Turistik Çamlıca Cd. No:12, 34692 Üsküdar/İstanbul
0 / 10 Ratings

Description

Istanbul International School, one of the accredited international schools in Istanbul, is a learning community, interested in teaching and learning things that matter.

Our environment is a happy one for students and staff and encourages curiosity, critical thinking, community spirit and academic excellence for children of all backgrounds.

We understand diversity not least because we are diverse – we have over 50 nationalities represented in the student body and more than 20 nationalities among the teaching team. In this diverse community, learning foreign languages is natural, emphasizing world values is understood and individuals are valued for who they are.

International education is expensive but we have always worked towards providing quality education at a reasonable price.

With over 15 years of experience we are constantly reminded that the responsibility is great – value based teaching and learning that paves the way to contributing to the world in which we live and the transmission of knowledge and culture from one generation to the next.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today 09:00-17:00
Monday 09:00-17:00
Tuesday 09:00-17:00
Wednesday 09:00-17:00
Thursday 09:00-17:00
Friday 09:00-17:00
Saturday Closed
Sunday Closed

Price Range

Price Range

Statistic

  • 1424 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul