SHOP NOW TR

Istanbul German High School

Istanbul German High School was established in 1868 as the "German and Swiss School".

Colleges +90 212 245 13 90 Şahkulu, Şah Kulu Bostan Sk. No. 10, 34420 Beyoğlu/İstanbul
0 / 10 Ratings

Description

Istanbul German High School was established in 1868 as the "German and Swiss School". The current building was built in the Beyoğlu district of Istanbul in 1896. The institution, which has a long history, operates among German schools abroad, in the cultural context as a "school of encounter". The school, which was founded as "German-Swiss School" six years after the Ottoman Empire declared the First Constitutionalism and two years before the establishment of the national unity in Germany, is the year following its establishment. Istanbul German High School continues its education life by defining and improving itself in this process. It hasn't changed at all in just one thing: raising generations with both limitations and culture. This cool-door shopping is based on their opposition to each other and mutual strengthening. Germany and Turkey as well as its history of development of communication also poses an important part of our school culture.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today 09:00-17:00
Monday 09:00-17:00
Tuesday 09:00-17:00
Wednesday 09:00-17:00
Thursday 09:00-17:00
Friday 09:00-17:00
Saturday 09:00-17:00
Sunday 09:00-17:00

Price Range

Price Range

Statistic

  • 1144 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul