SHOP NOW TR

Hilmi Nakipoğlu Museum of Cameras

The camera collection of Hilmi Nakipoğlu, a businessman with a passion to photography.

Art & Exhibitions +90 212 543 09 20 Osmaniye, İncirli Cd. No:18 Kat:4, 34146 Bakırköy/İstanbul
0 / 10 Ratings

Description

The camera collection of Hilmi Nakipoğlu, a businessman with a passion to photography, was turned into a museum in 1997. It is located on the top floor of the Nefus Nakipoğlu School for Children with Intellectual Disability in Bakırköy district. The museum is the only museum of its kind in Turkey. Starting from the 1970s Hilmi Nakipoğlu has collected camera for more than 30 years which resulted with a amazing collection of more than 900 cameras, oldest of which dates from 1896, include portable and non-portable studio cameras, spy cameras, mini cameras, cameras that use Leica films, Polaroid cameras and many more. The museum also displays a collection of photos and camera accessories.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today Closed
Monday 09:00–17:00
Tuesday 09:00–17:00
Wednesday 09:00–17:00
Thursday 09:00–17:00
Friday 09:00–17:00
Saturday Closed
Sunday Closed

Price Range

Price Range

Statistic

  • 922 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul