SHOP NOW TR

Hagios Georgios Greek Monastery

The Greek Orthodox monastery of Hagios Georgios (St. George) Karyptis is on the northern shore of the island, approached from Gönüllü Caddesi.

Historical Places +90 216 382 39 39 Yücetepe Mevki, Büyükada, Adalar, İstanbul
0 / 10 Ratings

Description

The Greek Orthodox monastery of Hagios Georgios (St. George) Karyptis is on the northern shore of the island, approached from Gönüllü Caddesi. The gateway leads to the grounds of the katholikon, from which a flight of steps leads down to the dormitory of the monastery, a two-storey stone building.

Although the monastery is believed to have been founded in the Byzantine era, the earliest reference to it is in the second half of the seventeenth century. This is when the Greek innkeepers of Istanbul decided to restore and maintain the monastery, which apparently had fallen into ruins.

The present church was built in 1897 on an endowment provided by Simeon Sinyosoğlu. It is built on the Greek-cross plan of medieval Byzantine architecture, probably repeating the design of the original katholikon. The church has a particularly fine iconostasis, carved out of wood and embossed with gold, and also an episcopal throne of finely-carved wood. On the reverse side of the icons are inscribed the words: "By thy servant Joachim, Monk from Crete, in the year of our Blessed Lord 1818." The iconostasis dates from the eighteenth century and is undoubtedly from the katholikon of the earlier 

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today

Price Range

Price Range

Statistic

  • 841 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul