SHOP NOW TR

Gallery Apel

Gallery Apel was established in November 1998 by Nuran Terzioglu, former gallery director of Ankara Tanbay and Urart Art Galleries (1983 - 1995).

Art & Exhibitions +90 212 292 72 36 Kuloğlu, Hayriye Cd. No:5, 34433 Beyoğlu/İstanbul
0 / 10 Ratings

Description

Gallery Apel represents emerging contemporary artists, both international and Turkish. The gallery was opened in 1998 and is notable for its thematic exhibitions that unite the work of various practitioners. Set in a stunning space of rustic brick, wood and metal surfaces, Apel feels both modern and historic. The founder and owner of the gallery, Nuran Terzioglu, was the former gallery director of Ankara Tanbay and Urart Art Galleries. She has been an influential figure in Istanbul’s modern art scene, being one of the founding members of Sanart and also the artistic activities coordinator of the Fine Arts, Design and Architecture Faculty at the Bilkent University.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today 11:30 am - 18:30 pm
Sunday Closed
Thursday 11:30 am - 18:30 pm
Tuesday 11:30 am - 18:30 pm
Wednesday 11:30 am - 18:30 pm
Friday 11:30 am - 18:30 pm
Monday Closed
Saturday 11:30 am - 18:30 pm

Price Range

Price Range

Statistic

  • 266 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul