SHOP NOW TR

Fındıkzade Friday Bazaar

Famous for its high society markets as well as places to visit, Fındıkzade Market on the European side is among the biggest high society markets to visit in Istanbul.

District Bazaars Haseki Sultan, Tevfik Fikret Sk. No:7, 34096 Fatih/İstanbul
10 / 10 Ratings

Description

Famous for its high society markets as well as places to visit, Fındıkzade Market on the European side is among the biggest high society markets to visit in Istanbul.


According to the location determined by the Fatih municipality, the Bazaar, which is established in front of Haseki Abdurrahman Gürses Education Center in Fındıkzade, is branched into one main street and 6 alleys. You can find many products you are looking for in different price ranges in this market, which is established between the old ways and the streets rather than the specially designed market area. Optionally, you can find the opportunity to shop with your credit card at some counters.


In general, Fındıkzade Market has a wide vision where you can find hijab clothes on clothing, home textiles, men's and women's clothing, shoes and bags, as well as food products in some parts. There are also different price ranges for fruits and vegetables according to the markets.


The most important factor in calling the Fındıkzade Market as the high society market is that it is a market that focuses more on clothing and you can buy many different products such as t-shirts, sweaters, trousers, shirts, tracksuits, even half of the store prices, although they are on the labels of the stores.


If you want to see daily street bazaars in Istanbul here is the article you can learn more and more about the bazaars in Istanbul.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today
Friday 09:00-18:00

Price Range

Price Range

Statistic

  • 4744 Views
  • 15 Likes
  • 3 Ratings

Rating Average

10.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul