SHOP NOW TR

Fatih Mosque

Located in the middle of the historical peninsula of Istanbul in Fatih neighbourhood

Historical Places Topkapı, 34083 Fatih/İstanbul
10 / 10 Ratings

Description

Located in the middle of the historical peninsula of Istanbul in Fatih neighbourhood, the Fatih Mosque (Fatih Camii) is the mosque of Fatih Mosque Complex (Fatih Külliyesi) commissioned in 1463, ten years after the conquest of Constantinople by the Ottomans in 1453. The construction of the mosque lasted seven years and was finished in 1470. It was the Ottoman Sultan Mehmet II (Mehmet the Conqueror) who commissioned the mosque, therefore his name was given to the mosque as well as neighbourhood. In Turkish, Fatih means “the conqueror”.

Fatih Mosque Complex used to contain several other structures including madrasas (religious high schools), dormitory for students, hospice, library, hospital, market, hamam, and tombs; unfortunately only madrasas, library, hospice, and tombs are surviving today. Other structures were destroyed as a result of the fires, earthquakes, and road construction took place in 1950s.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today 24 Hours Open
Monday 24 Hours Open
Tuesday 24 Hours Open
Wednesday 24 Hours Open
Thursday 24 Hours Open
Friday 24 Hours Open
Saturday 24 Hours Open
Sunday 24 Hours Open

Price Range

Price Range

Statistic

  • 1332 Views
  • 5 Likes
  • 1 Ratings

Rating Average

10.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul