SHOP NOW TR

Eyüp Sultan Mosque

The mosque gains its importance from the fact that it was built by the burial place of Abu Ayyub al-Ansari (Eyüp Ensari in Turkish), companion and the standard-bearer of Islamic Prophet Muhammed.

Historical Places +90 212 544 44 16 Merkez Mh, Cami Kebir Sk. No:1, 34050 Eyüpsultan/İstanbulMerkez Mh, Cami Kebir Sk. No:1, 34050 Eyüpsultan/İstanbul
2 / 10 Ratings

Description

The mosque gains its importance from the fact that it was built by the burial place of Abu Ayyub al-Ansari (Eyüp Ensari in Turkish), companion and the standard-bearer of Islamic Prophet Muhammed.
Eyüp Ensari fought in the first Arab siege of Constantinople in the 7th century and died during the war.
Following the conquest of the city by Mehmet the Conqueror, his teacher “Akşemseddin” had a dream about the burial place of Eyüp Ensari. Thus the tomb was found and the mosque was built right next to it in 1458.
The mosque was ruined by the 1766 earthquake and rebuilt in 1800. This was the mosque where the Ottoman Sultans were girded with the sword of Osman Bey (founder of the Ottomans) on their accesion to the throne.
The mosque complex which encompassed several “medrese“s (higher education institution), “hamam” (Turkish bath), public kitchen (which served food to the poor) was completed in 1458.
Only the “hamam” remains. The tomb is greatly venerated by the Muslims, attracting many pilgrims. Some of the personal belongings of the Prophet Muhammed are preserved in the tomb.
One of the most important mausoleums here belongs to Sokollu Mehmet Paşa. He served Sultan Süleyman the Magnificient for 14 years and was one of the most powerful grand vezirs –prime minister- of the empire era.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today

Price Range

Price Range

Statistic

  • 2238 Views
  • 1 Likes
  • 1 Ratings

Rating Average

2.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul