SHOP NOW TR

Dem Karaköy

In addition to white, green, oolong, black, smoked, and fermented teas Dem features a varied menu including red tea and herbal teas; a menu catering to every palate.

Restaurant & Cafes +90 212 243 68 85 Arap Cami Mah. Söğüt Sok. No: 1 Eski Posta Han, 34421 Beyoğlu/İstanbul
0 / 10 Ratings

Description

In addition to white, green, oolong, black, smoked, and fermented teas Dem features a varied menu including red tea and herbal teas; a menu catering to every palate. For those who find it hard to make a decision among the 60 teas available, partaking in the ‘tea smelling’ sessions can help. The tea varieties are brought to your table and after smelling them and getting information about them you can pick the one you like the most. The venue’s operator Eylül Görmüş created recipes specifically intended to complement the teas. For example the red plum sauce pear dessert with pişmaniye (a Turkish sweet in fine strands) goes perfectly with one of the tree types of Turkish teas.

What is tea without breakfast? To accompany your tea Dem also offers a classic breakfast plate, simit and white cheese, menemen (eggs with vegetables) and börek varieties, as well as croque-madame and croque monsieur.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today

Price Range

Price Range

Statistic

  • 918 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul