SHOP NOW TR

Beyazit Mosque

The second imperial mosque built in İstanbul, Beyazıt Camii was constructed between 1501 and 1506 by order of Beyazıt II, son of Mehmet the Conqueror.

Historical Places Beyazıt, Yeniçeriler Cd., 34126 Fatih/İstanbul
0 / 10 Ratings

Description

The second imperial mosque built in İstanbul, Beyazıt Camii was constructed between 1501 and 1506 by order of Beyazıt II, son of Mehmet the Conqueror. Architecturally, it links Hagia Sophia, which obviously inspired its design, with great mosques such as the Süleymaniye, which are realisations of Hagia Sophia's design fully adapted to Muslim worship. It was undergoing a major and long-overdue restoration at the time of research and was closed to all visitors.

The mosque's exceptional use of fine stone is noteworthy, with marble, porphyry, verd antique and rare granite featuring. The mihrab is simple, except for the rich stone columns framing it. The enclosed courtyard features 24 small domes and a central ablutions fountain. Beyazıt's türbe (tomb) is behind the mosque.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today

Price Range

Price Range

Statistic

  • 1172 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul