SHOP NOW TR

Atatürk Museum

The museum contains personal belongings of Atatürk such as paintings, medals, military uniforms, photographs, ashtrays and even underwear.

Historical Places +90 212 233 47 23 Meşrutiyet, Halaskargazi Cd. No:140, 34363 Şişli/İstanbul, Türkiye
0 / 10 Ratings

Description

The founder of the Republic of Turkey, Mustafa Kemal Atatürk was born in Thessaloniki in 1881 and died in Istanbul in 1938. Atatürk was a military officer during World War I and later commanded the war for the independence of Turkey. As a result, the modern Turkish Republic was formed in 1923 with him as the first president of the new country. He rented a three storey house built in 1908 after returning back to Istanbul from the Syrian Front. With his mother Zübeyde, sister Makbule and adopted son Abdurrahim, Atatürk lived in this house until 16th May 1919 the day he sailed on the ship Bandırma to Samsun. This date is considered as the beginning of the war of independence for Turkey. The house hosting the museum today was purchased in 1928 by the Municipality of Istanbul which converted it into a museum dedicated to the life of Mustafa Kemal Atatürk. Its doors were opened to visitors on 15th June 1942. The museum contains personal belongings of Atatürk such as paintings, medals, military uniforms, photographs, ashtrays and even underwear. The museum is located on the famous Halaskargazi Avenue in Şişli district on the European side of Istanbul.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today

Price Range

Price Range

Statistic

  • 206 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul