SHOP NOW TR

Description

Eating here is a live history class. Overlooking the Golden Horn, Asitane Restaurant is perched in the foothills of Edirnekapı, considered by many to be one of the most important areas of historical Istanbul. The restaurant lies in the shadow of the mighty Chora Church, famous for its mosaics and one of the most revered and well preserved buildings of the Byzantine era. Asitane opened its doors in 1991, serving dishes reflecting the eclectic nature of the Turco-Ottoman neighborhood. Asitane was one of the many names given to Istanbul throughout the era of the Ottoman Empire, and today Asitane Restaurant brings to life the tastes of a glorious bygone era. After 20 years in hospitality, Asitane now boasts an impressive archive comprising over 450 forgotten sweet and savory recipes, prepared according to 500-year-old cooking methods.

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today 12:00 - 23:30
Monday 12:00 - 23:30
Tuesday 12:00 - 23:30
Wednesday 12:00 - 23:30
Thursday 12:00 - 23:30
Friday 12:00 - 23:30
Saturday 12:00 - 23:30
Sunday 12:00 - 23:30

Price Range

Price Range 120 $ - 299 $

Statistic

  • 21 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbul a açılan kapı

Dev imparatorlukların ana şehri İstanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul