SHOP NOW TR

Anatolian Fortress

The Anatolian Fortress (Anadolu Hisarı) is located in in Beykoz (on the Asian Side) , at the narrowest point of the Bosphorous.

Historical Places Anadolu Hisarı, 34810 Beykoz/İstanbul
0 / 10 Ratings

Description

The Anatolian Fortress (Anadolu Hisarı) is located in in Beykoz (on the Asian Side) , at the narrowest point of the Bosphorous. It was built in 1395 by Beyazit I and is made up of a citadel and its exterior castle walls.

After the conquest of Istanbul it lost much of its strategic importance and was converted into a military hospital.

Over time the area around the castle became settled. Today waterfront houses and old mansions are dispersed among the castle’s ruins. During restoration work which lasted from 1991-1993 it was converted into a museum however it is not open to the public.

Today, Anadolu Hisari is an open air museum but only outer walls can be visited, and the road passes just through it. Admission: Free

Photos

Video

Maps

Comments

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Business Hours

Today

Price Range

Price Range

Statistic

  • 1293 Views
  • Likes
  • 0 Ratings

Rating Average

0.00/10
Average

Claim your free business page to have your changes published immediately. Claim this business

IamIstanbul, Istanbulun en buyuk dijital platformu

Dev imparatorluklarin ana merkezi Istanbul.

 

Discover Istanbul

İstanbul, binlerce yıldan beri diğer kültürleri kucaklayan merkezi bir ticaret merkezi olmuştur. Kültürel çeşitliliğinin, zengin tarihi ve lezzetleri dahil olmak üzere bu muhteşem renkli ve tarihi şehir hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için yepyeni bir proje hayata geçirildi. 

Tarihi, doğası, rengarenk şehri ve lezzetli yemekleri ile İstanbul hakkında her şeyi bulabileceğiniz platform "IamIstanbul".

Discover Istanbul

Bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile İstanbul'a seyahat etmek, bu güzel şehirde yaşamak yada geçridiği her dakikayı harika bir deneyime dönüştürmek isteyen ziyaretçilere birçok bilgiyi barındıran bir platform hazırladık. 

Discover Istanbul

IamIstanbul.com, şehire turizim yada yaşama amaçlı gelen ziyaretçilerin İstanbul'da neler yapabileceklerini, şartları, yaşam ve gezi faaliyetlerini ve görmeleri gereken en iyi yerler hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmeleri için kaynaklar sağlamayı amaçlamaktadır. 

 

iamistanbul